[REQ_ERR: 403] [KTrafficClient] Something is wrong. Enable debug mode to see the reason. Çalışma Yaşamlarımız Evriliyor: Evden Çalışma – 8market.info

Çalışma Yaşamlarımız Evriliyor: Evden Çalışma

Son yıllarda yaşanan teknolojik ve toplumsal gelişmeler, iş hayatının da pek çok yönden dönüşmesine ve yeni çalışma biçimlerinin daha çok ilgi görmesine neden oluyor. Geleneksel çalışma biçimi olan ofis, birçok sektörde yerini yavaş yavaş evden çalışma olarak da bilinen “home office çalışma” şekline bırakıyor. Henüz birçok işveren ve çalışan için de uzak bir fikir gibi görülen evden çalışma, sektöre ve çalışma düzenine göre farklılaşan birçok avantaj ve dezavantaj barındırıyor. Ancak her halûkarda, çalışma hayatlarının gözle görülür bir evrim geçirmeye başladığını söylemek mümkün. Peki, hangi sektörler çalışanlarına evden çalışma olanağı sunuyor? Evden çalışarak kazanç sağlamak mümkün mü? Bu yeni çalışma biçimi toplumun hangi grupları için avantajlı bir seçenek?

Evden Çalışarak Yapılabilecek İşler

Günümüzde hâlen birçok insanın aklına evden çalışma dendiğinde sınırlı sayıda meslek grubu gelse de esasen home office çalışanların sektör yelpazesi oldukça geniş. Teknoloji çağı olarak tanımlanan bu dönem, sayısız mesleği eve ve dijital ortama taşımayı mümkün kılıyor. Freelancer olarak tanımlanan serbest çalışanların büyük çoğunluğu; çevirmenlik, grafikerlik, yazarlık, editörlük, yazılımcılık ve pazarlamacılık gibi işlerle uğraşıyor. Ancak evden çalışma biçimine bir çerçeve çizildiğinde, internet ve bilgisayarın yanı sıra evdeki olanakları kullanarak yapılabilecek tüm işleri bu çerçeve sınırlarına dahil etmek mümkün.

Evden İş İmkânı Sağlayan Meslek Grupları

Müşteri temsilciliğinden aşçılığa, reklamcılıktan terziliğe, danışmanlıktan modacılığa kadar birçok meslek grubu, evden çalışma yöntemini benimsemek için uygun. Ek gelir sağlamak isteyen ev hanımları, evde yaptıkları yemek, kıyafet ve aksesuarları satarak kazanç yaratabiliyor. Özellikle Z kuşağına dahil olan bireyler, sosyal medya platformları üzerinden yayın ve paylaşım yaparak bu platformları birer kazanç kapısına dönüştürebiliyor. Borsa ve yatırım fikirleri hakkında bilgi sahibi olan kişiler, yatırım yaparak kazanç sağlamanın yanı sıra alanlarında uzman oldukları takdirde ücretli danışmanlık hizmeti de verebiliyor. Kısacası, evden çalışma giderek yaygınlaşıyor ve daha geniş bir yelpazeyi kapsamaya devam ediyor.

Z Kuşağı ve Çalışan Anneler İçin Alternatif Bir Çalışma Biçimi

Dünya geneline baktığımızda, freelancer olarak anılan serbest çalışanların ve evden çalışma yönteminin gitgide yaygınlaştığını görebiliyoruz. Birçok şirket ve işveren, bu konuda hâlen temkinli olsa da, yapılan araştırmalar evden çalışmanın maddi ve manevi anlamda pek çok artısı olduğunu gösteriyor. Ancak dikkat çeken bir nokta daha var: Evden çalışma yöntemi özellikle Z kuşağı olarak tanımlanan 2000-2020 yılları arasında doğan kişileri ve çalışma hayatına dahil olan anneleri büyük ölçüde etkiliyor.

Dijital Çocuklar ve Evden Çalışma

Z kuşağı, teknolojiye olan ilgisi ve çok yönlü düşünme becerisi ile hâlihazırda dikkat çeken bir nesil. X ve Y kuşaklarının alışık olduğu birçok meslek, Z kuşağının ilgi alanına dahi girmiyor. Onlar, daha dijital ve yenilikçi çalışma ortamlarını daha çok tercih ediyor. Vakit kaybının daha az, iletişimin daha verimli olduğu yeni çalışma biçimleri, yeni neslin meslek seçimini de büyük oranda etkileyecek gibi görünüyor.

Evden Çalışmanın Püf Noktaları

Evden çalışmak birçok insan için oldukça cazip ve konforlu görünse de çalışma disiplini açısından birçok insanı zorlayabiliyor. Evden çalışan insanların çalışma ortamlarını, düzenlerini ve kurallarını kendileri belirlemeleri gerekiyor. Özellikle çalışma ortamının mümkün mertebe dikkat dağıtmayacak şekilde düzenlenmesi, izole bir ortam yaratılması ve zamandan tasarruf etmeyi sağlayacak ipuçlarının takip edilmesi önem taşıyor. Bankacılık ve ödeme işlemlerinin internet üzerinden yapılması, yatırım girişimleri için en doğru ve hızlı kaynakların takip edilmesi, hızlı bir internet bağlantısına sahip olunması gibi faktörler bu açıdan ön plana çıkıyor. İş Bankası’nın ayrıcalıklı ve avantajlı dünyası, size evden çalışma düzeninizi daha verimli ve konforlu hâle getirecek pek çok olanak sunuyor. Siz de buradan İş Bankası ailesine katılabilir, çalışma hayatınızda yepyeni bir yardımcı kazanabilirsiniz.

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden Türkiye İş Bankası A.Ş. herhangi bir surette sorumlu değildir.​​”​

Çocuklar Evde Kumbara Dergisi ile Hem Öğreniyor Hem Eğleniyor

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs önlemleri kapsamında birçoğumuz işimizi artık evden yürütüyoruz ve çocuklarımız da eğitimine evden devam ediyor.

Bu süreç yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de zor geçiyor.  Sosyal hayatlarında kısıtlanma olan, arkadaşlarından, parklardan ve okul ortamından uzak kalan çocukların psikolojisini iyi tutmak ve onların evde geçirdiği zamanı en verimli hale getirmek biz yetişkinlerin sorumlulukları arasında.

Çocuklarınıza Neden Evde Olduklarını Anlatın

Çocuklara bugünlerde neden evde kalınması gerektiğini anlayacağı bir dille anlatın. Çocuğunuz, salgın durumunun farkında olmalı ve bu konuyla ilgili alabileceği önlemleri mutlaka bilmelidir. Çocuğunuzla konuşurken sakin ve kendinizden emin bir iletişim dili tercih edin. Unutmayın ki çocuklar sesinizdeki paniği ya da tedirginliği hemen fark ederler ve bu durum onları da paniğe sürükler.
Neden evde olduğunu, bu dönemi nasıl geçireceğini ve Coronavirüs’e karşı ne tarz önlemler alınacağını bilen çocuk, yetişkinlerin de yardımıyla bugünleri çok daha iyi bir şekilde atlatacaktır.

Rutinler Oluşturun

Salgın dönemi boyunca hissedilen belirsizlik, paniğe sebep olur. Panik de kaygıyı beraberinden getirir. Bu durum hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığını büyük ölçüde etkiler.  Belirsizlikten kurtulmak için mutlaka rutinler oluşturun. Sabah kaçta uyanacağınız, kahvaltının ne zaman yapılacağı, hangi saatler arasında ders çalışılacağı ya da ne zaman ailece bir aktivite yapılacağı belli olsun. Günü hatta haftayı planlayabilirsiniz. Çocuklar bir hafta boyunca evde ne zaman ne yapılacağını bilirlerse kendilerini güvende hissederler.

Eğitime Devam

Bu dönemin tatil olmadığını ve derslerin devam ettiğini çocukların idrak etmesi büyük önem taşıyor. Şu an ülkemizde yeni bir eğitim çeşidi deneyimleniyor. Çocukların bu sürece uyum sağlamasına yardımcı olmak ve uzaktan eğitimi en verimli hale getirmek ebeveynlerin de alması gereken bir sorumluluktur. Evde okul düzenini devam ettirin ve çocuğunuzun uzaktan eğitimini destekleyecek şekilde çalışmalar yapmasını sağlayın.

Kumbara Zamanı

Çocukların bilgi bankası olan Kumbara Dergisi, tüm çocukların erişimine ücretsiz olarak sunulan bir platform.  Her hafta yenilenen içeriğiyle okul çağındaki çocuklar için kaynak niteliği taşıyor. Çocuğunuzun evde kaldığı bugünleri hem eğlenerek hem de öğrenerek geçirmesini istiyorsanız Kumbara tam da aradığınız platform.

Geleceğin Bilim İnsanları İçin Bilim ve Yaşam Kategorisi!

Kumbara, Bilim ve Yaşam kategorisinde, çocuklar üzerinde yaşadıkları dünyayı daha yakından tanıyor. Çocuklar, dünya üzerinde yaşayan ilginç hayvanlardan, rüzgarların nasıl oluştuğuna; uzaydan ve gökyüzünden yıldızlara kadar birçok konuda fikir sahibi oluyorlar.
Gökyüzü ve Uzay​ kategorisinde çocuklar gökyüzünde neler olduğunu ay ay takip edebiliyor.

Sanat Aşkı Çocukluktan Başlar!

Kültür – Sanat kategorisi çok eğlenceli! Genç okurun dünyasına her ay yeni yeni kitaplar giriyor. Buradaki tavsiye kitapların hepsi çocuğunuz için özenle seçiliyor.
Kültür bölümünde çocuğunuzun anlayabileceği şekilde yazılmış bir sürü yazı yer alıyor. Evde olduğu zamanı iyi değerlendirmek isteyen çocuklarınız, kültür bölümünde sanat dünyasına dair bir sürü yeni şey öğrenebilir!
Ayrıca; çocuğunuz “Sizden Gelenler” bölümü için resim yapıp Kumbara Dergisi’ne gönderebilir. Kendi eserinin dergide yer aldığını görmek, çocuğunuza kendisini iyi hissettirecek ve evdeki zamanını verimli geçirmesi için teşvik edecektir.

Aktiviteler Çok Eğlenceli!

Evde yapılabilecek en güzel şeylerden biri de aktiviteler. Çocuğunuzun hem zekasını hem de becerisini geliştirecek birbirinden eğlenceli aktiviteleri Zeka ve Beceri kategorisinde bulabilirsiniz.
Bulmacalardan hoşlanan ve gizli kelimeleri bulmaktan keyif alan çocuklar “Aklınızı Kullanın” bölümüne bayılıyor.

Satranç Eğitimi

Satranç, birçok çocuğun oynamaktan çok hoşlandığı ve çocukların gelişimi açısından oldukça faydalı bir oyun. Çocuğunuz satranca dair merak ettiği her şeyi Kumbara’da bulabilir. Satrançta savunma yöntemleri piyon geriye gider mi? Peki şah hangi karede durur? Hepsinin cevabı Satranç kategorisinde.
Satrancın Çocuğunuz Üzerindeki Etkilerini Keşfedin​ isimli blog içeriğimizde satrançın tarihi ve çocuklara kattığı becerileri okuyabilirsiniz.

Küçük Yazılımcılar Geliyor

Dönem teknoloji ve internet dönemi. Çocuğunuzun şimdiden kodlama ile ilgili çalışmalar yapmasını ve bu dile hakim olmasını ister misiniz? Kumbara’da “Scratch 3.0 ile Kodlama Eğitimleri” de var. Eğlenceli ve öğretici şekilde hazırlanan bu eğitimler çocuğunuz için çok faydalı olacak.
Kumbara Dergisi’ni  detaylı incelemek için buraya​ tıklayabilirsiniz. Çocuğunuza şimdiden keyifli zamanlar dileriz.
​”Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. B​u nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden Türkiye İş Bankası A.Ş. herhangi bir surette sorumlu değildir.”​​​​​​​

Çocuklarla Evde Verimli Bir Şekilde Nasıl Çalışabiliriz?

Hepimizin bildiği üzere ülkemizde koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal düzeni, eğitimi ve iş hayatını etkileyen birçok önlem alındı. Okullar eğitime online olarak devam ederken birçok iş yeri de evden çalışma (home ofis) uygulamasına geçti. Yani hem çocuklar hem de bazı ebeveynler bir süre evde!

Öncelikle unutmayın ki bu süreçte çocukların gün içinde birçok kez “Anne, baba sıkıldım!” demeleri ve sizden ilgi beklemeleri çok doğal. Çocukların sizinle zaman geçirme isteğini anlayıp bir yandan da kendi işlerinizi nasıl yürüteceğinizi düşünüyorsanız hiç merak etmeyin, her şeyin bir çözüm yolu var!
O halde, çocuklar evdeyken kendi işlerinizi nasıl yetiştirebilirsiniz ve onlarla vakit geçirmek için neler yapabilirsiniz keşfetmeye başlayalım.

Güne Onunla Beraber Başlayın

Corona virüs salgınının bir getirisi olan “evde kal” günleriyle ile birlikte aile bireylerinin evde birbirini anlaması ve doğru bir şekilde iletişime geçmesi eskisinden çok daha önemli. Bir yanda çocuğunuz, bir yanda sorumlu olduğunuz işler sizi beklerken öncelikle çocuğunuza bu yeni durumu uygun bir dille anlatmalısınız. Buna ek olarak çocuğunuzla konuşup gün içinde beraber oyun oynayacağınız zamanları kararlaştırmanız, ona beklemeyi ve sabırlı olmayı öğretebilir.
Hep birlikte kuracağınız bu yeni düzende çocuğun da evde belli rutinleri olduğunu bilmeniz gerekir. İş ve çocuk arasındaki dengeyi tutturmak için onunla aynı zamanda uyanmaya ve beraber kahvaltı etmeye özen gösterin. Kahvaltı sonrasında 15 dakika bile olsa beraber oyun oynamak hem sizi hem de çocuğunuzu fazlasıyla mutlu edecektir.

Çocuğunuzla Dönüşümlü Olarak İlgilenin

Ebeveynleri olarak ikiniz de evden çalışıyorsanız işiniz çok daha kolay olacaktır. Çünkü bu şekilde çocuğunuzla dönüşümlü olarak ilgilenip birbirinize destek olabilirsiniz. Örneğin siz evde önemli bir telekonferans yaparken eşiniz o sırada çocuğunuzun öğle yemeğini hazırlayabilir.
Eşiniz çalışırken siz moladaysanız da çocuğunuzun ihtiyaçlarını bu sırada giderebilirsiniz. Böylelikle iş bölümü yaparak çocuğunuzla ilgilenmiş olursunuz.

“Oyunlaştırma” Yöntemini Mutlaka Deneyin

Mesai saatleri içindesiniz ve bir yandan çocuğunuz sizinle oyun oynamak istiyor. Bu durumu ona yeni görevler vererek biraz daha kolaylaştırmanız mümkün. Tabii bunu yaparken çocuğun olayları algılama biçimine de dikkat etmeniz gerekir.
Örneğin direkt olarak “Ben işlerimi bitirene kadar sen odanı topla” demek yerine “Oyun oynama vaktimiz yaklaşıyor. Odanı oyunumuz için hazırlamaya ne dersin?” şeklinde bir yaklaşım onu bu yeni görevine daha hızlı alıştıracaktır. Ayrıca bu şekilde çocuğunuz yeni sorumluluklar kazanmaya başlayıp gelecekte de odasını toplamaya devam edebilir.
Bunların yanında hem iş hem ev işi yapıp bir yandan da çocuğunuzla oyun oynamanız gerekiyorsa ev işiyle oyun saatini birleştirerek yaratıcı çözümler bulabilirsiniz. Mesela çamaşırların aile üyelerine dağıtılması konusunda ondan postacı olmasını rica edebilirsiniz. Böylelikle o postacı olarak çamaşırları doğru odalara bırakırken siz de ev işlerinizi halledip çocuğunuzla vakit geçirmiş olursunuz.

Biraz Daha Anlayışlı Olun

Anne ve babasını ilk defa bu kadar uzun süre evde gören bir çocuk ne zamandır biriktirdiği soruları sormak için can atacaktır. Bu zamanlarda “İşim var!” deyip onu geçiştirmek yerine arada bir de olsa sorularına cevap vermeyi mutlaka deneyin. Çünkü aldığı cevaplar, merakını biraz da olsa frenlemenize yardımcı olur. Böylelikle dikkatinizin fazla dağılmamasını da sağlamış olursunuz. Bunun yanında siz işinizle ilgilenirken ona dikkatini verebileceği uğraşlar sunabilirsiniz. Örneğin İş Bankası’nın 7-14 yaş ve 3-6 arasındaki çocuklar için ücretsiz bir platform olarak hazırladığı Kumbara Dergisi​ ile çocuğunuz yeryüzü, hayvanlar, spor, satranç ve kodlamayla ilgili pek çok şey öğrenebilir, Kumbara TV’den hem eğitici hem de eğlenceli videolar izleyebilir.
Sonuç olarak evde çocuklarla yapılacak aktiviteler konusunda ebeveynleri eskisinden çok daha fazla özenli olmaları gereken bir süreç bekliyor. Bu dönemde çocuğunuzla doğru iletişim kurup ona yaratıcı çözümler sunduğunuzda her şey çok daha kolay olacaktır!
​”Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. B​u nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden Türkiye İş Bankası A.Ş. herhangi bir surette sorumlu değildir.”

Subscribe to our newslatter

[contact-form-7 id=”434″ title=”Mark Info TR”]

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *